ION ScaleBuster® – Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ION ScaleBuster® jest zgodny z przepisami dotyczącymi wody?

Producenci dołożyli wszelkich starań, aby zapewnić, że ION ScaleBuster® spełnia najbardziej rygorystyczne kodeksy postępowania dotyczące materiałów i ich stosowania w wodzie pitnej. Produkt posiada certyfikaty WRAS w Wielkiej Brytanii, WQA (zgodnie z ANSI/NSF 61&372) w Ameryce Północnej, ACS we Francji, TÜV w Europie ( Niemcy) oraz Atest PZH w Polsce. Modele ION ScaleBuster® zostały przetestowane i certyfikowane do 10 barów (modele gwintowane), 16 barów (modele PN16) lub 40 barów (modele PN40) lub dla modeli U-150 psi (modele klasy 150) lub 300 psi (modele klasy 300).

 1. Czy ION ScaleBuster® wpłynie na ciśnienie wody i natężenie przepływu?

Wewnętrzna konfiguracja ION ScaleBuster® ma na celu tworzenie przepływu turbulentnego. Powoduje to minimalny spadek ciśnienia, jednak jest mało prawdopodobne, aby wpływał on na przepływ wody.

 1. Czy ION ScaleBuster® jest zależny od natężenia przepływu wody?

Każdy model ION ScaleBuster® jest zaprojektowany do pracy w szerokim zakresie warunków przepływu, w przeciwieństwie do wielu innych produktów opartych na innych technologiach.

 1. Czy przepływ turbulentny wpływa na działanie ION ScaleBuster®?

Nie. Konstrukcja ION ScaleBuster® tworzy turbulencje w swojej strukturze w celu poprawy efektów uzdatniania ISB®. Oznacza to, że można go zainstalować w dowolnym dogodnym miejscu.

 1. Dlaczego istniejące osady kamienia są usuwane?

Wytrącając twardość, uzdatniona woda staje się mniej nasycona, a tym samym jest w stanie przez pewien czas rozpuszczać stare osady.

 1. Jak szybko ION ScaleBuster® wyczyści system?

Potrzebny czas będzie zależał od kilku czynników: grubości osadów oraz odległości obszaru oddziaływania od zainstalowanego ION ScaleBuster®. Rzeczywista objętość wody przechodzącej przez ION ScaleBuster® określi długość czasu potrzebnego do usunięcia kamienia kotłowego i osadów korozyjnych z systemu. Jednak po zainstalowaniu, ISB® natychmiast rozpocznie pracę, pod warunkiem, że przepływ wody jest nadal możliwy.

 1. Dlaczego korozja ustaje?

Opatentowana konstrukcja ISB® pozwala na użycie materiałów w jego konstrukcji, które nie będą prowadzić do korozji/zatykania się wewnątrz urządzenia. Na przykład znany jest fakt, że stal nierdzewna zanurzona w wodzie jest narażona na korozję szczelinową i wżerową z powodu jonów chlorkowych znajdujących się w wodzie. ION ScaleBuster® nie wykorzystuje żadnej stali nierdzewnej do budowy swoich specjalnych komór kawitacyjnych/turbulencyjnych.

 1. Dlaczego warto używać ION ScaleBuster® w przeciwieństwie do obróbki chemicznej?

Metody chemiczne tracą na popularności, ponieważ ich stosowanie powoduje wprowadzenie niepożądanych zanieczyszczeń do wód gruntowych. Na przykład obecnie użycie fosforanów w produkcji proszków do prania zostało zakazane w niektórych głównych krajach uprzemysłowionych, ponieważ ich stosowanie sprzyja rozwojowi glonów i innych organizmów zubożających tlen. Bez tlenu, jeziora i rzeki ulegają stagnacji. Nawet środki zmiękczające wodę dodają do całkowitej zawartości sodu w wodzie pitnej, w przypadku gdy recykling wody jest zwyczajem. Chemikalia są drogie w utylizacji i oczywiście szkodzą środowisku. Chemikalia mogą powodować problemy ze zdrowiem i bezpieczeństwem.

 1. Dlaczego dzięki ION ScaleBuster® oszczędza się na chemikaliach w basenach lub wieżach chłodniczych?

Usuwając osady kamienia, powstaje mniej siedlisk dla pozostałych bakterii. Ponadto flokulacja koloidów organicznych sprawia, że filtracja jest znacznie bardziej skuteczna, zmniejszając ilość chloru/chemikaliów potrzebnych do sterylizacji.

 1. Czy ION ScaleBuster® zmiękczy wodę?

Nie, nie w ścisłym znaczeniu słowa „zmiękczać”. Jednakże, ponieważ część rozpuszczonej twardości jest wytrącana z wody, możliwe są oszczędności mydła i detergentów. Często odczuwa się „miękkość” wody. Zmiękczacze na bazie soli powodują wprowadzenie do wody dużych ilości sody. Jest to ogólnie niepożądane dla osób z pewnymi problemami zdrowotnymi. ION ScaleBuster® nie powoduje zwiększenia ilości sody w wodzie.

 1. Czy ma to wpływ na smak wody?

ION ScaleBuster® poprawia smak wody poprzez „maskowanie” nieprzyjemnych smaków, takich jak chlor. Niektórzy eksperci w dziedzinie kondycjonowania fizycznego uważają, że te aromaty zostały uwięzione w wytrąconych substancjach stałych.

 1. Co powoduje zanikanie smaku chloru z wody po uzdatnieniu ION ScaleBuster®?

Wolny chlor jest absorbowany przez wytrącone cząstki.

 1. Jak długo będzie działać ION ScaleBuster®?

Zależy to od jakości i ilości wody przepływającej przez ION ScaleBuster®. Wiele urządzeń ISB® nadal działa wydajnie bez konserwacji lub napraw, zarówno w zastosowaniach komercyjnych, jak i przemysłowych po 20 latach użytkowania. W wodach agresywnych i niezdatnych do picia, w których ISB® jest używany do zapobiegania korozji, żywotność może być krótsza. Jednak PTFE pozostaje aktywny, aby zapobiec tworzeniu się kamienia. Producent udziela 10-letniej gwarancji na materiał na wszystkie produkty ION ScaleBuster® do zastosowań związanych z wodą pitną.

 1. Czy oszczędza energię?

Tak, ponieważ ION ScaleBuster® usuwa istniejący kamień nagromadzony w systemach i urządzeniach grzewczych, takich jak podgrzewacze ciepłej wody, elektryczne elementy grzejne, przemysłowe wymienniki ciepła, rury i zbiorniki ciepłej wody. Dzięki temu do podgrzania wody potrzeba mniej energii. Grubość warstwy kamienia wynosząca tylko 3 mm może zwiększyć koszty energii o 25%.

 1. Dlaczego ION ScaleBuster® jest lepszy niż jednostki magnetyczne?

ION ScaleBuster® jest znacznie bardziej wszechstronny i ma tę zaletę, że ma efekt elektrostatyczny spowodowany poruszającą się wodą. Urządzenia magnetyczną wymagają bardzo kontrolowanych warunków przepływu wody, które mogą uniemożliwić im prawidłowe działanie w niektórych sytuacjach.

 1. Czy ION ScaleBuster® jest skuteczny w systemach ciepłej wody?

ION ScaleBuster® staje się zdecydowanym faworytem ochrony systemów ciepłej wody (temperatury do 60°C) przed korozją. W systemach cyrkulacji ciepłej wody nieco inne okoliczności powodują, że w celu uzyskania najlepszej wydajności stosuje się ciągłą filtrację, w celu usunięcia wytrąconych cząstek stałych. Zalecenia dotyczące prawidłowej instalacji są łatwo dostępne za pośrednictwem sieci międzynarodowych dystrybutorów.

 1. Gdzie powinien znajdować się ION ScaleBuster® w stosunku do sprzętu?

Idealnie byłoby, gdyby ION ScaleBuster® znajdował się przynajmniej kilka metrów od sprzętu, który ma być chroniony przez urządzenie. Umożliwia to wzrost wytrąconych cząstek kamienia, zanim woda dotrze do obszarów wytwarzających ciepło i tworzących kamień.

 1. Jak długo utrzymuje się efekt?

W porównaniu z innymi urządzeniami, ION ScaleBuster® został opracowany z myślą o wielkości wytrąconych cząstek. Duże cząstki mają znacznie mniejszą powierzchnię niż ich równoważna masa złożona ze stosunkowo mniejszych cząstek. Z tego powodu znacznie wolniej rozpuszczają się ponownie w wodzie, a następnie uzdatniona woda ma długotrwałe efekty. Woda uzdatniona za pomocą ISB® prawdopodobnie będzie nadal spełniała swoje zadanie polegające na usuwanie starych osadów kamienia z rur znacznie dłużej niż produkty konkurencyjne, które wytwarzają znacznie mniejsze cząstki. Producenci jako pierwsi zastosowali laserową analizę cząstek, aby dokładnie określić, jakie efekty fizyczne generuje ich produkt.

 1. Dlaczego konieczne jest uziemienie ION ScaleBuster®?

Zmiany, jakie zachodzą w ION ScaleBuster®, dotyczą głównie wytrącania się węglanów powstałych w wyniku rozpadu rozpuszczonych wodorowęglanów. Kiedy zachodzi jakakolwiek zmiana w strukturze chemicznej substancji, która powoduje przynajmniej chwilową zmianę jej składników, następuje odpowiednia zmiana ładunku elektrycznego. Jeśli ładunek ten nie może się zneutralizować (co w przypadku ISB® polega na uziemianiu ładunku do odpowiedniego uziemienia), wówczas pożądane zmiany mogą być ograniczone lub ograniczone w czasie.

 1. Dlaczego minerały w roztworze wytrącają się po ION ScaleBuster®?

Działanie ION ScaleBuster® powoduje rozpad wodorowęglanów w roztworze, wytrącając mniej rozpuszczalne węglany.

 1. Czy wytrącone cząsteczki mogą się zbierać razem?

W zwykłych systemach „przelotowych” cząsteczki są normalnie omiatane i rozpraszane bez zauważenia. W systemach, które są w obiegu lub zawierają obszary osadnicze, może być konieczne podjęcie pewnych środków, aby upewnić się, że są one usuwane przez filtrację lub płukanie.

W zasadzie temat nigdy się nie pojawia. Na przykład czajniki domowe mogą wymagać cotygodniowego delikatnego szczotkowania i płukania, aby usunąć wszelkie miękkie pozostałości. Klienci zaakceptowali to jako niewielką cenę za usuwanie twardych, zbrylonych osadów i zapobieganie im.

 1. Co powoduje flokulację mniejszych cząstek?

Zmiana równowagi statycznej w ION ScaleBuster® neutralizuje naładowane cząstki, które następnie nie odpychają się nawzajem. Wynika to z opatentowanej konstrukcji anody i PTFE w korpusie ION ScaleBuster® z brązu.

 1. Dlaczego zmiękczacze jonowymienne mogą oszczędzać zużycie soli?

Usuwając rozpuszczone sole z wody w postaci wytrąconych węglanów, nie występują one już w postaci jonów w roztworze. Oznacza to, że objętość wody, którą dany rozmiar zmiękczacza będzie oczyszczać między regeneracjami można zwiększyć. Oszczędności na zużyciu soli oznaczałyby, że na przykład duży hotel może znacznie zaoszczędzić rocznie.

ION ScaleBuster® – Najczęściej zadawane pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry